ABHG: стан ринку оздоровчо-рекреаційних об’єктів України з послугами бальнеогрязелікування

12 травня 2016

Спеціалісти компанії ABHG провели маркетингове дослідження українського ринку оздоровчо-рекреаційних об’єктів (санаторіїв та готелів з медичними центрами), які спеціалізуються на бальнеогрязелікуванні. 

 

Згідно даних Державного комітету статистики України, у 2015 році в країні в цілому функціонувало 398 санаторіїв і санаторіїв-профілакторіїв всіх профілів (не враховуючи дитячих), а також 5 бальнеогрязелікарень. За даними ABHG, 74 санаторії або приблизно 19% загальної кількості включають у свою програму лікування бальнеогрязетерапію. Крім санаторних об'єктів Консультантом зафіксовано 15 готелів з послугами бальнеогрязелікування. Тому сукупна кількість номерів в готелях і санаторіях з бальнеогрязелікуванням оцінюється ABHG на рівні біля 18 100 одиниць. При цьому слід зазначити, що біля 40% визначеного загального об'єму пропозиції сконцентровано в АР Крим. Виходячи з анексії Криму Російською Федерацією, відповідного зменшення турпотоку з материкової України, різкого погіршення транспортного сполучення між регіонами, в короткій і середньостроковій перспективі, за оцінками ABHG, це може призвести до значного перенаправлення внутрішнього потоку пацієнтів, що раніше лікувались в АРК, до закладів на материковій Україні. 


Розподіл номерного фонду в закладах розміщення з бальнеогрязелікуванням
за географією розташування в Україні

diagramma1

Джерело: ABHG,2016

 

В цілому ринок санаторно-курортного лікування в Україні занепадає. Щорічно кількість відповідних закладів зменшується на ~3,6%. Це означає, що в середньому за рік зачиняється або скорочує свою медичну базу ~20 об'єктів. Цей тренд трохи стримувала поява нових закладів, але їх кількість занадто незначна і була скоріше виключенням із загальної тенденції, що припало на періоди 2005-2007 і 2011-2013 років, тобто між кризовими явищами в економіці України.


Динаміка кількості санаторіїв, санаторіїв-профілакторіїв і водогрязелікарень
в Україні в період 1995-2015 р.

diagramma2

 

Примітка: в 2015 р. враховані дані по АРК за 2011 р.; не враховуються у діаграмі дитячі санаторії.

Джерело: Державний комітет статистики України, ABHG,2016

 

В результаті такої тенденції на момент 2015 р. в загальній структурі ринку розміщення з бальнеогрязелікуванням до 92% об'єму пропозиції складають заклади, матеріально-технічна база яких є значно зношеною та морально застарілою. Це відштовхує туристів і являється причиною втрати позицій українського сегменту санаторно-курортного лікування на глобальному ринку, хоча країна володіє одними з кращих базових природних ресурсів у Європі для впровадження відповідних послуг.


Структура загального об'єму пропозиції на ринку розміщення з бальнеогрязелікуванням
в Україні в залежності від стану матеріально-технічної бази закладів

diagramma3

Джерело: ABHG,2016

 

Найбільшу частину українського ринку санаторного лікування – понад 80%, за оцінками ABHG, займають комплекси класу budget та economy. При цьому менше половини об'єктів в цих сегментах пропонують достатньо якісний сервіс, що відповідає сучасним вимогам. Тому, на думку Консультанта, потенціал зростання на ринку гостинності з лікувально-оздоровчими послугами в Україні є у всіх без винятку сегментах (класах). Висока ступінь зносу і моральної застарілості дозволяє новим професійним об'єктам бути більш ніж конкурентоспроможними. Зараз ринку не вистачає сучасних об'єктів із професійним управлінням, які показали б інший, якісно новий рівень гостинності, на який довелося б рівнятися й іншим операторам. Виходячи з негативної динаміки по об'єму пропозиції на ринку, ця ситуація триватиме ще як мінімум кілька років.

 

Серед основних факторів, які могли би вплинути на збільшення потоку туристів в українські оздоровчі заклади, Консультант відмічає впровадження більш активної маркетингової і PR-політики в країнах Європи та Азії, а також системний розвиток інфраструктури як регіону в цілому (транспортної, туристичної), так і індивідуальних об'єктів зокрема.


Повну версію маркетингового дослідження можна переглянути тут.

Copyright © 2014